Argumenty aleksandra za pozostawieniem heleny w troi

Pobierz

Obaj rozmówcy posługują się przysłowiami, osłaniając w ten sposób wzajemną niechęć.. 30-67): Aleksander próbuje skłonić Antenora, by i on głosował przeciwko wydaniu Heleny Grekom.. Potrafi przedstawić swoje racje krótko i zwięźle je argumentując.. 30-67): Aleksander próbuje skłonić Antenora, by i on głosował przeciwko wydaniu Heleny Grekom.. Aleksander próbuje zjednać sobie Antenora, aby ten na radzie miasta opowiedział się za zostawieniem Heleny w Troi.przenośni.. Postać ta w ogóle krytykowana bywa za nadmierną prostolinijność, za brak planowego przeciwdziałania w obliczu "praktyk" i "towarzystw", czyli aktywności Aleksandra w pozyskiwaniu zwolenników.. Aleksander za wszelką cenę chce zatrzymać porwaną Helenę.. Epitasis Epeisodion pierwsze (cytat): ALEKSANDER próbuje skłonić ANTENORa, by i on głosował przeciwko wydaniu Heleny Grekom.. Obaj rozmówcy posługują się przysłowiami, osłaniając w ten sposób wzajemną niechęć.Radę rozpoczął król Troi, Priam, zaznaczając, że choć zależy mu na losie syna, to ważniejszy jest dla niego los ojczyzny.. Przypomniał, że Medeę porwano bardzo dawno temu, a decyzja Wenus nie usprawiedliwia postępowania Parysa.Właśnie to, że otrzymał Helenę za rossądzenie sporu uzył jako jeden z argumentów, by nie oddać Heleny.. ALEKSANDER podjął knowania mające na celu przekonanie dostojników o pozostawieniu porwanej w Troi..

Antenor bez trudu zbił wszystkie argumenty Aleksandra.

Epeisodion pierwsze (cytat): Aleksander próbuje skłonić Antenora, by i on głosował przeciwko wydaniu Heleny Grekom.Reprezentują oni typowe cechy obywatelskie - dobre lub złe; tylko tego wymaga jednowątkowa akcja oparta na konflikcie dwu racji.. Janina Kułtuniakowa wręcz odmówiła mu prawa do reprezentowania poglądów autora, przyznając to prawo Kasandrze11.- jego zdaniem Aleksander pogwałcił święte prawo gościnności i podstępem porwał Helenę, zaślubioną innemu mężczyźnie; - uważa, że powinni oddać Helenę, gdyż Grecy będą się o nią upominać nie tylko wysyłając posłów, ale również "przez miecz domagać się będą" ; - za niegodny postępek Parysa zapłaci ostatecznie ojczyzna - "Niech się Aleksander tak drogo nie żeni,/ Żeby małżeństwo swoje upadkiem ojczyzny/ I krwią naszą miał płacić .Aleksander podjął knowania mające na celu przekonanie dostojników o pozostawieniu porwanej w Troi.. Szalę zwycięstwa na stronę Aleksandra przechyla mowa Iketaona, po której zapanował chaos i Priam, przychylając się do głosu większości, rozkazuje, by Helena została w Troi.Swym postępkiem złamał prawo i upokorzył Menelaosa, który teraz ze wstydem upomina się o zhańbioną Helenę.. "Aleksander, w Grecyjej gościem domu będąc (…) żonę mu wziął i przywłaszczył sobie" - przypomniał Parysowi, że to on dopuścił się złamania świętego prawa gościnności.Aleksander podjął knowania mające na celu przekonanie dostojników o pozostawieniu porwanej w Troi..

Napisz argumenty Antenora i Parysa na temat tego czy Helena ma zostać w Troi ("Odprawa posłów greckich".

Działa na zlecenie i pod wpływem przekupstwa Parysa.. Po tym, jak król Priam poprosił o wydanie opinii przez radę, pierwszy głos zabrał Aleksander, który naturalnie przekonywał, aby Helenę pozostawić w Troi.. W swojej argumentacji posługuje się przede .Cytuje słowa króla zagajającego obrady (w.. 197-208); następnie przytacza wywód Aleksandra (w. Ogarnięty żądzą młodzian tłumaczy swój występek wolą bogów .. W razie odmowy przygotowani są na wszczęcie wojny.. Obaj rozmówcy posługują się przysłowiami, osłaniając w ten sposób wzajemną niechęć.Prolog: Wypowiedź Antenora, z której dowiadujemy się, że przybyli posłowie greccy (Ulisses, Odyseusz, Menelaos) do Troi po zwrot Heleny, żony króla Menelaosa, uprowadzonej ze Sparty przez Aleksandra (Parysa).. Aleksander namawiał współbraci do niewydawania Heleny Grekom.. Obaj rozmówcy posługują się przysłowiami, osłaniając w ten sposób wzajemną niechęć.Ufa w swoje zwycięstwo, choć wcale nie interesują go przygotowania do walki.. Troja wiele wycierpiała od Greków, wcześniej porwano Medeę, siostrę Priama, a ciotkę Aleksandra; jeśli pozostaje jeszcze przy życiu, jest zapewne w greckiej niewoli.Wypowiadali się na niej głównie Aleksander, który optował za zatrzymaniem Heleny w kraju oraz Antenor, który był przeciwnego zdania.. Według mitologii , sama Wenus ofiarowała mu rękę najpiękniejszej z kobiet w podzięce za przyznanie jej złotego jabłka z napisem - "dla najpiękniejszej" .Rozsądny, przezorny i przewidujący troszczy się o los ojczyzny, ma świadomość, że pozostawienie Heleny w Troi doprowadzi do wojny..

210-257) optującego za pozostawieniem w Troi Heleny.Prolog (cytat): monolog Antenora informuje o akcji: wylądowali greccy posłowie domagający się zwrotu Heleny.

Obaj rozmówcy posługują się przysłowiami, osłaniając w ten sposób wzajemną niechęć.Aleksander podjął knowania mające na celu przekonanie dostojników o pozostawieniu porwanej w Troi.. Aleksander podjął knowania mające na celu przekonanie dostojników o pozostawieniu porwanej w Troi.. Tłumaczył to faktem, że Helena jest darem od samej Afrodyty, a nie wypada nie przyjąć podarunku od bogini.Aleksander podjął knowania mające na celu przekonanie dostojników o pozostawieniu porwanej w Troi.. Epitasis Epeisodion pierwsze (w. Epitasis Epeisodion pierwsze (w.. Argumenty Aleksandra (Parysa): Helena została Parysowi obiecana jako nagroda za rozstrzygnięcie sporu o jabłko "dla najpiękniejszej" (przypomnij sobie mit trojański).. Między dwoma trojańczykami następuje wymiana krótkich, ciętych zdań, po których widać, że mają oni inne zasady postępowania i nie darzą się wzajemnie szacunkiem.. Antenor radził, by odesłać Helenę do jej ojczyzny, ponieważ w przeciwnym razie Troi grozi wojna.. Obaj rozmówcy posługują się przysłowiami, osłaniając w ten sposób wzajemną niechęć..

Argumenty Aleksandra: Powołując się na najwyższe wartości, Boga, łaskę ojcowską i zdanie mężów, przypomina, że mimo królewskiego pochodzenia, był pasterzem, w młodości nie bawił się i nie korzystał z życia.Po czym głos zabiera Aleksander optujący za pozostawieniem w Heleny Troi .

1-29): monolog Antenora informuje o preakcji: wylądowali greccy posłowie domagający się zwrotu Heleny.. Epeisodion pierwsze (w.. 30-67): Aleksander próbuje skłonić Antenora, by i on głosował przeciwko wydaniu Heleny Grekom.. Jest to bohater próżny i samolubny, który kieruje się jedynie własnym interesem.. Ale jego logicznych i rozsądnych argumentów nie chcą słuchać członkowie Rady, którzy ulegli demagogii popleczników Aleksandra, nawet król nie chce rozpocząć przygotowań do wojny, uważając, że Antenor przesadza.Argumenty Aleksandra (Parysa): Helena została Parysowi obiecana jako nagroda za rozstrzygnięcie sporu o jabłko "dla najpiękniejszej" (przypomnij sobie mit trojański).. Król Priam musi zadecydować czy oddać Helenę.Aleksander podjął knowania mające na celu przekonanie dostojników o pozostawieniu porwanej w Troi.. 30-67): Aleksander próbuje skłonić Antenora, by i on głosował przeciwko wydaniu Heleny Grekom.. Postępek Parysa mógł kosztować jego ojczyznę najwyższą cenę.. Kolejnym ważnym argumentem było według niego to, że niegdyś grecy równiez posunęli do wykradnięcia Medei i to był znaczący argument, aczkolwiek strona grecka broniła się twierdząc, ze Trojanie nie upominali się o porwaną tak jak oni robią to w przypadku Heleny.Opisana w epejsodionie III narada najwybitniejszych mężów Troi jest tak naprawdę refleksją na temat przebiegu polskich sejmików szlacheckich, w czasie których każdy chciał przeforsować własne racje, działał w sposób zachowawczy, uległy w stosunku do agresorów, nie kierując się dobrem kraju, acz prywatną korzyścią i zyskiem.. Epitasis Epeisodion pierwsze (w.. 30-67): Aleksander próbuje skłonić Antenora, by i on głosował przeciwko wydaniu Heleny Grekom.. Rozmowa toczy się w krótkich, jednowierszowych zdaniach (tj. stichomytia), dowodzących wzburzenia przeciwników.Na scenie pojawia się Aleksander.. Aby przeforsować swoje racje, nie waha się posunąć się nawet do przekupstwa.2.. Epitasis Epeisodion pierwsze (w. Aleksander podjął knowania mające na celu przekonanie dostojników o pozostawieniu porwanej w Troi.. 30-67): Aleksander próbuje skłonić Antenora, by i on głosował przeciwko wydaniu Heleny Grekom.. Jest głuchy na słowa Kasandry, lekceważy jej ostrzeżenia i nazywa ją "wiedźmą", ponieważ przypomniała mu o śnie jego żony, "że miasto dziecięcia, pochodnią urodziła".Aleksander (Parys) - charakterystyka • Odprawa posłów greckich.. Troja wiele wycierpiała od Greków, wcześniej porwano Medeę, siostrę Priama, a ciotkę Aleksandra; jeśli pozostaje jeszcze przy życiu, jest zapewne w greckiej niewoli.Liczy się dla niego poszanowanie prawa oraz kraju..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt