Snuje refleksje na temat człowieka i jego miejsca na świecie.Podmiot liryczny snuje refleksje na temat kluczowej roli stwórcy w życiu człowieka, pojawiają się pytania retoryczne ("A czemużby Cię nie chwalił?").. Zastanawia się, co by się stało, gdyby "kuszono" ich "lepiej i piękniej": "słano kobiety różowe płaskie jak opłatek lub fantastyczne twory z obrazów Hieronima Boscha".Podmiot liryczny snuje refleksje na temat sporządzania życiorysu.. Stwierdza, że jego życie cechowała różnorodność i zmienność - poznał różne strony ludzkiej egzystencji: lepsze i gorsze.Wiersz składa się z dwóch strof o różnej liczbie wersów.. Nie zastosowano rymów.. Utwór został napisany ośmiozgłoskowcem.. Snuje refleksje na temat odwiecznego porządku świata, nieuchronnego przemijania, tęsknoty za bliskimi i ojczyzną oraz samotności wśród ludzi.Poeta snuje w nim również refleksje na temat ludzkiej egzystencji, każdy skazany jest na śmierć, powinien więc umieć jak poeta w obliczu Boga ukorzyć się przed swoją miłością" (B. Wojnar, "Ściąga.. Są to skojarzenia negatywne, przywołujące takie pojęcia jak zło, brutalność, nuda, zgon.. ", "Byśmy Cię, Boże, chwalili!. Wspomnienia mają ogromny wpływ na teraźniejszość.Osoba mówiąca zdaje sobie sprawę z nieuchronnego przemijania.. Osoba mówiąca nie opowiada o swoich własnych przeżyciach, nie wiadomo czy udało jej się znaleźć miłość, czy może wypowiada się z perspektywy ludzi jej pozbawionych.Słowa podmiotu o nieuchronności ludzkiego przemijania - "Miniesz, a więc to jest piękne" - wprowadzają nadzieję na piękny poranek po najbardziej ulewnej i pełnej grzmotów burzy..
Podmiot liryczny opisuje tytułowe "życie bez zdarzeń".
Podmiot liryczny jest wrażliwy na ludzkie cierpienie, czuje się związany z przyrodą, która poprzez deszcz symbolizuje pejzaż jego duszy.Podmiot liryczny porusza uniwersalną tematykę egzystencjalną, bliską również współczesnym odbiorcom.. Podmiot liryczny mówi nam to po to, żeby wyrazić swoje uczucia i refleksje na temat przemijania każdego uczucia, nawet takiego, jakim jest miłość.przemyślenia podmiotu lirycznego, dotyczące sensu bytu; każda cząstka świata ma określoną misję, co nadaje znaczenie i sens, również podmiot liryczny ma jakieś zadanie; Posumowanie - to słowa wyrażające zgodę podmiotu na przemijalność ludzkiego życia.. Myśli, że zostanie doktorem praw, tenorem lub księdzem.. Jest to egzystencja, pozbawiona niezwykłych wydarzeń i zaskakujących zwrotów wypadków.. Można tez utwór interpretować w kontekście życia ludzkiego: stojąca, spokojna woda w jeziorze to chwile szczęścia, idylla w naszym życiu, obłoki i .Życie na ziemi dla podmiotu lirycznego to "kryminał krwi i grozy", "powieść rzeka".. Osoba mówiąca w wierszu jest pogrążona w żalu, tęsknocie, smutku, przygnębieniu, samotności, snuje refleksje na temat przemijania.. Ponieważ, gdy uczucie nie jest pielęgnowane umiera, przemija bądź powoli się kruszy jak skała.Wiersz Przedśpiew Leopolda Staffa trzeba nazwać inaczej - to rodzaj monologu, w którym podmiot liryczny opowiada o swoim życiu i snuje refleksje na jego temat..
Snuje refleksje na temat przeszłości, która przeminęła tylko pozornie.
Poeta wyraził emocje również za pomocą wykrzyknień, które podkreślają najważniejsze przesłanie utworu ("Bądź pochwalon, Boże wielki!. Rodzice mają nadzieję, a wręcz SA pewni, że zostanie kimś wielkim, że czeka go świetlana przyszłość.. Określany jest mianem "poety vanitas", gdyż w wielu swoich dziełach ukazuje życie ludzkie jako coś .Jesienny deszcz w powtarzającym się refrenie, tłukący nieprzerwanie o szyby stanowi tutaj swoiste tło dla refleksji podmiotu lirycznego oraz buduje w utworze nastrój senności, znużenia, przygnębienia , w którym udzielają się melancholijne uczucia.Wiersz należy do liryki pośredniej, podmiot liryczny nie ujawnia wprost swojej obecności, ale snuje refleksje na temat szczęśliwej, odwzajemnionej miłości.. Opowiada o zrządzeniu losu, który bardzo zranił "ja" liryczne, przez co jego dusza zaczęła powoli umierać, a miłość kruszyć się.. Nieprzewidywalność i ciągła zmienność świata nie musi oznaczać niebezpieczeństwa, braku stabilizacji i komfortu planowania życia, lecz jest .zawiera refleksje na temat przemijania.. Od zawsze deklarował się jako osoba wierząca, jednak sugeruje, że coś się zmieniło.Podoba mi się spokój bijący z tego wiersza.. Podmiot liryczny to ktoś, kto posiadł wiedzę na temat owej krótkości - rodzaj mędrca, świadomy przemijalności i kruchości życia ludzkiego..
Podmiot liryczny odczuwa tęsknotę za utraconymi chwilami i ludźmi, którzy od niego odeszli.
Wyjątkowe wrażenie robi kunsztowna budowa utworu.. Podmiot liryczny deklaruje, że kiedyś wierzył w "światła moc", jednak teraz nie jest przekonany, czy dobro faktycznie zwycięża.. ").W czwartej strofie wiersza "Deszcz jesienny" podmiot liryczny snuje refleksje na tematWidząc spustoszenie, jakie w wyglądzie i grze poczyniła choroba, podmiot snuje refleksje na temat sensu życia artysty, roli jego spuścizny czy na temat symbolicznego faktu zniszczenia tytułowego fortepianu (instrument został wyrzucony z okna warszawskiego pałacu Zamoyskich w odwecie Rosjan za nieudany zamach Polaków na namiestnika .Podmiot liryczny snuje refleksje na temat kondycji człowieka XX wieku.. Bohater płacze, gdy myśli o swojej przeszłości.. Całe życie osoby mówiącej koncentruje się na pracy i odpoczynku.Jego podmiot liryczny rozmyśla o upływie czasu, o przemijaniu i o śmierci.. Zdaje sobie sprawę z nieuchronnego przemijania i nie widzi nadziei na poprawę, popełnionych błędów nie da się już przecież naprawić.Analiza i interpretacja wiersza Daniela Naborowskiego pt. "Krótkość żywota".. Daniel Naborowski, przedstawiciel polskiej poezji barokowej, w swoich utworach oddawał się głównie refleksjom na temat życia ludzkiego..
Wiersz należy do liryki pośredniej, podmiot liryczny nie ujawnia swojej obecności.
Generalnie jednak od owego odbiorcy raczej się dystansuje.Podmiot liryczny ujawnia się, jest to więc typ liryki bezpośredniej.. Niemal każdy użyty w nim wyraz wydaje się niezbędny i zawiera w sobie głębszy sens.. Streszczenia i analizy lektur objętych programem nauczania w szkole podstawowej.Podmiot liryczny mówi nam to po to, żeby wyrazić swoje uczucia i refleksje na temat przemijania każdego uczucia, nawet takiego, jakim jest miłość.. Pierwsza strofa informuje o pogoni jednostki za odwiecznymi determinantami: szczęściem, prawdą oraz wiecznością: "Zachciało mu się szczęścia, zachciało mu się prawdy,Podmiot liryczny ujawnia się, ze względu na to utwór należy do liryki bezpośredniej.. Charakteryzuje jego poglądy, pragnienia i potrzeby tak, jakby przyglądał mu się z boku.. Pojawiające się trzy opisy zjawisk natury ( woda jeziora, obłoki i błyskawice) stają się symbolem i świata, i nieprzemijalności poezji.. Podmiot liryczny pogodzony z życiem snuje refleksje na jego temat i miłości zaplątanej w" koronie klonu" czyli w przyrodzie.we wszechświecie.I ten roztańczony , upersonifikowany wiatr jak najbardziej przemawia do mojej wyobraźni :)Przykładowe rozwiązanie: Podmiot liryczny podczas obserwacji eksponatów w muzeum snuje refleksje na tematWiersz ma tematykę miłosną.. Jest smutny, sumuje swoje życie.. Przedstawiony w utworze czas jest nieodłącznym towarzyszem człowieka: "Godzina za godziną niepojęcie chodziW czwartej strofie wiersza "Deszcz jesienny" podmiot liryczny snuje refleksje na tematKilka wersów dalej podmiot snuje refleksje na temat zabiegów, jakimi mogliby się posłużyć główni ideolodzy w celu ściągnięcia ich na swoją stronę.. Wyróżnione określenia silnie kontrastują z pozostałą częścią zdania, ujmują bowiem opisywane zjawiska w sposób schematyczny, sformalizowany, typowy dla stylu urzędowego.Wiersz rozpoczyna cykl rozważań na temat wiary, religii, samotności i tęsknoty..